Mivel Szent Margit annyira azonosította magát a megfeszített Krisztussal, azért tudott annyira lehajolni az emberi és az egyházi szenvedések mélységeihez.
(Budapest, 1947. január 19.; Mindszenty Okmánytár, második kötet, Mindszenty harca, München 1957, Sajtó alá rendezte: Vecsey József 151. o.)
0 Comments
Múltunk legszebb képe az édesanyánk képe és ehhez csak főhajtással, de nem seprővel közeledhetünk! Nem engedjük kisöpörni nevelő tanáraink tudását és jellemképét, ami eligazító számunkra a jövőben. Gyönge lesz az a seprő a tízparancsolat két kőtáblájához. És nem engedjük, hogy valaki seprőt fogjon kétezer éves édesanyánknak, az Egyháznak és ezeréves édesanyánknak, a magyar hazának. Védjük és oltalmazzuk liliomos Imre hercegnek, vezeklő Szent Margitnak alakját és jellemképét. És nem engedjük lelkünkből kisöpörni, se kiradírozni a magyar temetőket és az egész magyar történelmet!
(Budapest, 1945. október 14.; Mindszenty okmánytár, első kötet, Mindszenty tanítása, München 1957, sajtó alá rendezte: Vecsey József 57. o.) Isten különféléknek teremtette a nemzeteket, az egyeseket és azt akarja, hogy mindegyik a maga sajátos módján, sajátos értékei élésén keresztül jusson el a neki szánt célhoz. Tehát nem egymás ellen, hanem egymással kell tennünk mindent.
(1974. január 16. New Brunswick-i magyar iskolának írt levél; Válogatott levelek, Magyarországi Mindszenty Alapítvány Levéltára). Viseljétek gondját szívetek jóságának mindennap. Azt is gondozni kell, mint mindent, amit csak Isten a kezünkbe ad vagy ránk bíz.
(1974. január. 16. New Brunswicki magyar iskolának írt levél; Válogatott levelek, Magyarországi Mindszenty Alapítvány Levéltára) Az áhítat nem annyit jelent, hogy lesütjük a szemünket. Az kevés! Az egy életállapot, nem egy életmozzanat. És ez az áhítat élete összekapcsol Istennel, és én tudom, érzem magam fölött és az emberiség felett az Istennek az elsőbbségét és felsőbbségét.
(Pázmáneum, 1973. január 1.; Magyarországi Mindszenty Alapítvány levéltára 052/b. sz. d.) Tudatosítsuk magunkban a keresztséget, a Krisztushoz tartozásnak a tusakodásával eszméljünk rá, hogy nekünk van egy eltörölhetetlen jegyünk, és ez Jézus Krisztusnak a tulajdonjogi följegyzése a mi lelkünkön.
(Pázmáneum, 1974. január 13.; Magyarországi Mindszenty Alapítvány Levéltára 052/b sz. d.) Kedves Híveim! Tinektek és rajtatok keresztül az országnak azt kell mondanom. Szenvedő magyar nép, légy folyón innen, folyón túl imádkozó Magyarország. Mint egyén, mint család és mint hívőközösség. Emeld fel gomolygó örvényedből imára kulcsolt kezedet, nyomorúságod jajszavát régi nagy Patrónánkhoz: Mutasd meg, hogy anya vagy, ó irgalmas Szűzanya!
(Esztergom, 1946. augusztus 15.; Mindszenty okmánytár, első kötet, Mindszenty tanítása, München 1957, sajtó alá rendezte: Vecsey József 227. o.) A szent magyarok segítenek legtöbbet nemzetünknek.
(1975. május, életének utolsó napjaiban írta a kórházban; Magyarországi Mindszenty Alapítvány Levéltára 042. sz. d.) Megváltó csak egy volt és nem is lesz több a világ végezetéig. Ő átölelte a keresztet, eleget tett a kereszten a megbántott Istennek és érdemet szerzett a kegyelemre és dicsőségre.
(Budapest, 1946. augusztus. 4.; Mindszenty okmánytár, első kötet, Mindszenty tanítása, München 1957, sajtó alá rendezte: Vecsey József 195. o.) Isten fiatal. Övé a jövő. Ő nemcsak a múlt, a hagyományok, a valamikori nagyságok tudója vagy féltékeny vigyázója, hanem az újnak, a fiatalnak, a holnapnak az előhívója egyénekben és népekben, akik nem adják föl magukat. Ezért nincs helye csüggedésnek.
(1973. november. 5. amerikai és kanadai magyaroknak szóló levél; Magyarországi Mindszenty Alapítvány Levéltára, Válogatott levelek) |