![]() Ferenc pápa szenteste megnyitotta a Szent Péter-bazilika szent kapuját, amellyel kezdetét vette a 2025-ös jubileumi év. Az alábbi írásban a jubileum egyik főszereplőjét, a Szent Péter-bazilika szent kapuját mutatjuk be. A Szent Péter-bazilika szent kapuját csak a szentévek alkalmával nyitják meg, melyekre általában – rendes folyamatban – huszonöt évente kerül sor; a „Porta Sanctát” legutóbb Szent II. János Pál pápa nyitotta meg a 2000-es jubileum idején és Ferenc pápa 2015-ben az irgalmasság rendkívüli szentéve alkalmából.
0 Comments
„Van remény mindannyiunknak!” – Ferenc pápa megnyitotta a Szent Péter-bazilika szent kapuját24/12/2024 ![]() December 24-én, szenteste Ferenc pápa szélesre tárja a szent kaput a Szent Péter-bazilikában, ezzel megnyitja a 2025-ös, a „Remény zarándokai” mottóval meghirdetett jubileumi szentévet. Az 53 nyelven (köztük jelnyelven) követhető Vatican Newsnak köszönhetően élőben és felvételről visszanézve is követhetőek lesznek a szentév központi eseményei. ![]() Az emlékévben tisztelettel adózunk az egykori veszprémi megyéspüspök és tettei előtt, aki szembeszállt a nyilasokkal is hazája és hívei védelmében. December 7–8-án – már a veszprémi várbörtönben raboskodva – papokat szentelt és plébániákat alapított. Ezekre a napokra is emlékeztek advent második vasárnapján Veszprémben. Az ünnepi szentmisén Udvardy György érsek köszöntötte az egybegyűlteket, és elmondta, a Mindszenty József által börtönben felszentelt papok a ciszterci rendhez és a gyulafehérvári érsekséghez tartoztak. Mindszenty József 1944. december 7-én (a letartóztatását követő 10. napon már) egyházmegyés, december 10-én erdélyi papokat szentelt fel. Ezekre a megrendítő alkalmakra emlékeztek meg a Veszprémi Főegyházmegyében is, ahol december 8-án ünnepi szentmisét mutatott be Kovács Gergely gyulafehérvári érsek atya, a Szent Mihály Főszékesegyházban. (Forrás: Youtube.com - Veszprémi Érsekség)
80 évvel ezelőtt, 1944. november 27-én tartóztatta le a helyi nyilas hatalom Mindszenty József veszprémi püspököt, közvetlen munkatársait és a védelmére siető kispapjait. A letartóztatás emléknapján dr. Erdő Péter bíboros tartott előadást a Veszprémi Törvényszék épületében, majd a várbörtön látogatóközpontban új kamarakiállítás nyílt, amely Mindszenty életét, egyházi és közéleti tevékenységét mutatja be az egykori börtönkápolna szentélyében. Az emléknapon elhangzott: Mindszenty-t letartóztatták, több hétig kínozták, börtönbe vetették, mégsem vesztette el az Istenbe és az emberekbe vetett hitét. (Forrás: www.veszpremtv.hu)
Magyarként, keresztényként tenni a dolgunkat – átadták a Mindszenty-emlékérmeket a Parlamentben4/11/2024 ![]() A Mindszenty Társaság alapította Mindszenty-emlékéremmel tüntették ki Illés Albert jezsuita szerzetest, özvegy Czupy Józsefnét és Hajdu-Németh Lászlót. Utóbbiak személyében két kereszténységében és hazaszeretetében elkötelezett, a kommunista hatalomátvételkor emigrálni kényszerült politikus leszármazottait méltatták. Az elismeréseket november 4-én adták át Budapesten, a Parlament Vadásztermében. ![]() A Mindszenty Társaság szervezésében Mindszenty Emlékérem átadó ünnepség lesz a Parlamentben, 2024. november 4-én, hétfőn 11.00-kor. A rendezvény fővédnöke: Kövér László, az Országgyűlés elnöke. Ezen az eseményen Mindszenty Emlékérmet kap: P. Illés Albert SJ jezsuita szerzetes - laudáció: Dr. Horváth Béla a Mindszenty Társaság tagja, volt országgyűlési képviselő, a Hit Pajzsa-díj alapítója; özv. Czupy Józsefné (Hofolding, Németország) és Hajdu-Németh László (New Brunswick, Amerikai Egyesült Államok) - laudáció: Dr. Soós Viktor Attila a Mindszenty Társaság és a Nemzeti Emlékezet Bizottsága tagja. ![]() Mindszenty 80 emlékévet hirdetett Udvardy György érsek abból az alkalomból, hogy Mindszenty József zalaegerszegi apátplébánost nyolc évtizede, 1944. március 5-én nevezték ki veszprémi püspökké. Ehhez az emlékévhez kapcsolódóan rendezték meg a Mindszenty 80 egyháztörténelmi versenyt középiskolások számára, melynek döntőjét a zalaegerszegi Mindszentyneumban rendezték. |